Podłoga drewniana na legarach

Podłoga drewniana na legarach

Podłoga drewniana na legarach . W każdej epoce czasowe podłogi w domach i w mieszkaniach wykonywane były bardzo różną techniką. Do lat pięćdziesiątych XX wieku w Polsce generalnie były podłogi drewniane. Potem przez kilkanaście lat modne stały się różnego rodzaju parkiety. By w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zostać wypartymi przez wykładziny i płytki PCV . Obecnie w wielu jeszcze domach i mieszkaniach, zwłaszcza w tych lokalizowanych w starych kamienicach, mamy podłogi drewniane , a więc wykonane z litych, grubych desek. W ogromnej większości te deski są w stanie wymagającym czy to renowacji, czy też remontu. Gdyż z biegiem lat każde drewno, zwłaszcza te nie zakonserwowane w odpowiedni sposób.

Nie utwardzone właściwymi preparatami, wyciera się, powierzchnie poszczególnych desek są coraz bardziej nierówne, podlegają erozji, zwiększają się też coraz mocniej szczeliny pomiędzy takimi deskami. Warto jest jednak przeprowadzić renowacje takich podłóg, dzięki temu nadamy im nowe życie, a jednocześnie zachowamy bardzo oryginalne podłogi, które będą mogły służyć jeszcze bardzo wiele lat. Na początku trzeba powbijać nieco głębiej gwoździe, a następnie przetrzeć, przeszlifować wszystkie deski . Kolejna czynność to zabezpieczenie drewna odpowiednim preparatem, a następnie innym – utwardzającym drewno. Ostatnia czynnością będzie powleczenie desek kolejnymi warstwami lakieru, by zabezpieczyć taka podłogę na wiele lat.

Podłoga drewniana na legarach na gruncie

Podłoga drewniana na legarach na gruncie

W bardzo wielu jeszcze mieszkaniach zlokalizowanych w starych kamienicach, podobnie jak i w domach jednorodzinnych, funkcjonuje podłoga drewniana na legarach na gruncie. Jest ona po wielu latach użytkowania na pewno w stanie wymagającym albo odpowiednich prac renowacyjnych, albo też wymagają przykrycia ich na przykład wykładzina czy panelami podłogowymi – ten ostatni sposób wybiera większość użytkowników takich starszych domów. Można jednak w miarę prostym zabiegiem spowodować, że takie stare drewniane podłogi uzyskają niejako drugie życie. Prace remontowe należy rozpocząć od sprawdzenia, czy gwoździe, którymi przymocowane są do legarów poszczególne deski podłogowe, są odpowiednio głęboko wbite.

Jeśli nie, należy to poprawić, bowiem w przeciwnym wypadku trudniej nam będzie wykonać następną czynność. Przy pomocy szlifierki usunąć z wierzchu desek wszystkie uszkodzone fragmenty, zedrzeć z nich jednym słowem wierzchnią warstwę. Jeśli któraś deska na pewnym odcinku jest mocniej uszkodzona, można po prostu wymienić ten fragment. Wycinając deskę tak, aby następną można było przybić do tych samych legarów. Kolejna czynność to pomalowanie desek specjalnym utwardzaczem, można też pobejcować je na dowolny kolor, po czym nakładamy na deski kolejne warstwy lakieru i podłoga będzie jak nowa – piękna, błyszcząca, oryginalna.

Stara drewniana podłoga na legarach

Stara drewniana podłoga na legarach

Stara drewniana podłoga na legarach to coś o co staramy się coraz częściej zadbać. Podłogi takiego rodzaju, składają się z litych desek o grubości około 30 milimetrów. Które przybite są bezpośrednio do legarów podłogowych. W tego rodzaju budownictwie stropy wykonane są właśnie z drewnianych belek, które pełnia role legarów. Takie podłogi to konstrukcja dość solidna, jednak z upływem czasu wszystko przecież się zużywa. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy w czasach sprzed kilkudziesięciu lat podłogi drewniane nie miały możliwości być w odpowiedni sposób utwardzone i zakonserwowane, jak to jest obecnie – z użyciem nowoczesnych preparatów chemicznych . Dlatego z biegiem dziesiątków lat wiele podłóg drewnianych posiada ślady użytkowania.

W postaci pozdzieranej częściowo powierzchni, elementów próchniejących, jak też zwiększają się szczeliny pomiędzy poszczególnymi deskami. Wielu ludzi mając takie podłogi przykrywa je w rozmaity sposób. Na przykład stosują panele podłogowe, inni przykrywają je na przykład wykładziną PCV . Tymczasem można przecież większość z takich drewnianych podłóg za pomocą pewnych zabiegów doprowadzić do stanu świetności. Do tego, że będą budziły podziw naszych znajomych. Na pewno trzeba mocniej podobijać gwoździe, zetrzeć warstwę wierzchnia z desek, w tym różne farby olejne, a następnie przy pomocy odpowiednich lakierów nadać podłogowym deskom odpowiedni połysk i kolor.

Podłoga drewniana na legarach
5 (100%) 3 votes

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz